Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

Brians Beachside Boogie Duathlon
Hammonssett State park - Madison, CT || Sunday April 1, 2012
2 mile Run/ 10 mile Bike/ 2 mile Run winter duathlon - FAT TIRES ONLY. NO ROAD BIKES
CHIP Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                       Brians Beachside Boogie Duathlon
               Hammonssett State park - Madison, CT || Sunday April 1, 2012 
   2 mile Run/ 10 mile Bike/ 2 mile Run winter duathlon - FAT TIRES ONLY. NO ROAD BIKES
                     CHIP Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
   
            **************************************************
                         RACE RESULTS - OVERALL
            **************************************************   


OVERALL                                                              FINAL  DIVISION |--- RUN 1 --| |--  BIKE --||--- RUN  --| 
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT    RANK  SPLIT RANK  SPLIT  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  =======  ========  ====  ======   ====  ===== ====  =====  =====
  1    David Demers               23M M1924 New Haven CT             54:41    1/1       1    10:19    6    33:36    1   10:46  377  
  2    David Ellis                29M M2529 Milford CT               55:55    1/3       3    11:39    1    31:43    5   12:33  324  
  3    Doug Guertin               49M M4549 Monson MA                56:27    1/5       6    11:57    2    31:59    4   12:31  354  
  4    Alan Macdougall            47M M4549 Branford CT              57:34    2/5       5    11:54    5    33:31    3   12:09  353  
  5    Graeme Street              37M M3539 Essex CT                 57:51    1/8       9    12:40    3    32:21    7   12:50  332  
  6    Ben Piecuch                36M M3539 Providence RI            58:22    2/8       7    12:23    4    33:01    9   12:58  393  
  7    Timothy Milenkevich        30M M3034 Ansonia CT               58:32    1/6       2    10:24   12    36:47    2   11:21  327  
  8    Scott Livingston           40M M4044 Bolton CT                59:50    1/14      4    11:53   10    35:20    6   12:37  339  
  9    Ed Viani                   51M M5054 WEST HARTFORD CT       1:01:31    1/6      12    12:59    9    35:10   12   13:22  356  
  10   Walter Lane                52M M5054 Westerly RI            1:02:34    2/6      14    13:07    7    34:53   18   14:34  357  
  11   Mary Guertin               46F F4549 Monson MA              1:02:48    1/7      16    13:35   11    36:05   11   13:08  313  
  12   Erik Sirnes                33M M3034 Avon CT                1:04:25    2/6      15    13:10   15    37:15   14   14:00  331  
  13   Kelli Montgomery           40F F4044 Wallingford CT         1:04:35    1/4       8    12:40   19    38:50   10   13:05  379  
  14   John Mccarthy              58M M5559 Branford CT            1:05:06    1/13     28    14:39    8    35:01   29   15:26  367  
  15   Jill Herrick               40F F4044 Belchertown MA         1:05:08    2/4      19    13:49   14    36:58   17   14:21  307  
  16   Cherly Cunningham          53F F5054 W SImsbury CT          1:07:40    1/3      18    13:46   22    39:46   16   14:08  395  
  17   Eric Ross                  43M M4044 Westport CT            1:07:44    2/14     10    12:41   31    41:04   13   13:59  346  
  18   Stephen Long               45M M4549 Cheshire CT            1:08:40    3/5      41    15:18   17    37:49   30   15:33  351  
  19   Art Roti                   40M M4044 Granby CT              1:09:05    3/14     30    14:44   18    38:04   44   16:17  340  
  20   Christopher Cullen         38M M3539 Berlin CT              1:09:15    3/8      17    13:42   27    40:29   23   15:04  334  
  21   Sarah Jennings             41F F4044 Newington CT           1:09:22    3/4      25    14:31   25    40:02   20   14:49  308  
  22   Thomas Smith               51M M5054 Killingworth CT        1:09:56    3/6      49    15:45   13    36:52   60   17:19  355  
  23   Dean Bolt                  59M M5559 West Hartford CT       1:10:03    2/13     26    14:32   26    40:21   25   15:10  372  
  24   Matthew Falcon             32M M3034 Hamden CT              1:10:17    3/6      24    14:29   38    41:40   15   14:08  329  
  25   Dennis O'Keefe             43M M4044 Killingworth CT        1:10:31    4/14     21    13:58   30    41:00   31   15:33  350  
  26   William Buick              55M M5559 New Haven CT           1:10:40    3/13     39    15:01   21    39:41   38   15:58  360  
  27   Daria Vander Veer          46F F4549 Middlefield CT         1:10:56    2/7      36    14:54   24    39:53   39   16:09  311  
  28   Bob Bradley                66M M6569 Guilford CT            1:11:16    1/1      23    14:26   37    41:37   27   15:13  374  
  29   Jason Kish                 39M M3539 Guilford CT            1:11:22    4/8      20    13:51   41    42:11   28   15:20  381  
  30   Dan Clark                  59M M5559 Stamford CT            1:11:34    4/13     22    14:24   36    41:34   33   15:36  399  
  31   Jeffrey Payette            40M M4044 Moosup CT              1:11:50    5/14     50    15:45   23    39:50   43   16:15  344  
  32   Daniel Head(DQ)            39M M3539 Stratford CT           1:12:12    5/8      44    15:24   39    41:42   24   15:06  338  
  33   Bill Savoia                57M M5559 North Haven CT         1:12:14    5/13     37    14:57   40    41:43   32   15:34  364  
  34   Michael D'Addetta          55M M5559 Branford CT            1:12:36    6/13     46    15:25   29    40:57   42   16:14  362  
  35   Michael Vagnone            57M M5559 Trumbull ct CT         1:12:56    7/13     48    15:45   28    40:46   47   16:25  366  
  36   David Hoople               55M M5559 Simsbury CT            1:13:42    8/13     27    14:35   46    43:29   34   15:38  361  
  37   Ned Nichols                41M M4044 North Branford CT      1:13:45    6/14     33    14:50   44    43:02   36   15:53  388  
  38   James Vasil                53M M5054 Kensington CT          1:14:35    4/6      34    14:51   49    43:54   35   15:50  359  
  39   Michael O'Grady            59M M5559 Milford CT             1:14:40    9/13     35    14:52   43    42:59   54   16:49  370  
  40   Barb Goodrich              58F F5559 New London CT          1:14:56    1/3      52    15:49   42    42:47   45   16:20  320  
  41   David Krochko              31M M3034 Hamden CT              1:15:58    4/6      40    15:06   54    46:12   19   14:40  330  
  42   Melissa Kane               42F F4044 Guilford CT            1:17:18    4/4      61    16:49   45    43:16   59   17:13  397  
  43   Alfred Smith               39M M3539 Suffern NY             1:17:47    6/8      38    15:00   57    46:25   46   16:22  337  
  44   Richard Mairano            43M M4044 Trumbull CT            1:18:03    7/14     54    16:09   52    45:21   52   16:33  349  
  45   Todd Cutler                38M M3539 Southington CT         1:18:06    7/8      42    15:19   56    46:19   50   16:28  335  
  46   Vianna Zimbel              60F F6064 South Glastonbury CT   1:18:23    1/1      63    16:52   50    44:35   58   16:56  382  
  47   Amadeo Rodriguez           42M M4044 Westport CT            1:18:34    8/14     72    18:02   33    41:19   72   19:13  345  
  48   Kim Remetta                57M M5559 Milford CT             1:18:35   10/13     80    18:24   35    41:29   66   18:42  368  
  49   Joseph Wolenski            52M M5054 Guilford CT            1:19:09    5/6      81    18:34   32    41:06   74   19:29  390  
  50   Jill Kidder                46F F4549 Branford CT            1:19:30    3/7      58    16:28   59    46:53   40   16:09  312  
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                          Brians Beachside Boogie Duathlon Results Posted to www.plattsys.com
                              Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 ( 2M/10M/2M)

OVERALL                                                              WAVE   DIVISION |--- RUN  --| |--  BIKE --||--- RUN  --| 
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT    RANK  SPLIT RANK  SPLIT  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  =======  ========  ====  ======   ====  ===== ====  =====  =====
  51   Jeanne Savoia              53F F5054 North Haven CT         1:20:01    2/3      62    16:50   51    45:03   61   18:08  317  
  52   Donna Davis                51F F5054 Windsor CT             1:21:04    3/3      59    16:31   53    45:56   64   18:37  316  
  53   Bryan Jones                25M M2529 Massapequa NY          1:21:59    2/3      65    17:21   65    47:47   57   16:51  322  
  54   Lorraine Cullen            39F F3539 Berlin CT              1:22:08    1/3      64    17:07   58    46:48   62   18:13  306  
  55   Ben Mattheis               59M M5559 Cheshire CT            1:22:17   11/13     51    15:46   73    50:04   48   16:27  369  
  56   Jeffrey Rose               28M M2529 Branford CT            1:22:31    3/3      69    17:50   48    43:46   79   20:55  323  
  57   Joel Clark                 38M M3539 Fairfield CT           1:22:32    8/8      31    14:44   78    50:58   55   16:50  333  
  58   Joshua Reed                40M M4044 Bridgeport CT          1:22:32    9/14     32    14:44   79    50:58   56   16:50  341  
  59   Sally Head                 45F F4549 Stratford CT           1:22:38    4/7      56    16:21   71    49:47   51   16:30  310  
  60   Bob Davidson               43M M4044 Marlborough CT         1:23:17   10/14     67    17:45   60    47:12   63   18:20  348  
  61   Tom Pinchbeck              47M M4549 Guilford CT            1:23:28    4/5      47    15:26   81    51:24   53   16:38  391  
  62   Cheryl Mill                55F F5559 Middletown CT          1:23:45    2/3      78    18:20   47    43:35   85   21:50  392  
  63   Natasha Bangel             28F F2529 Mansfield CT           1:24:31    1/4      73    18:09   64    47:30   69   18:52  302  
  64   Ellen Vollmers             29F F2529 New haven CT           1:24:48    2/4      77    18:17   63    47:28   71   19:03  376  
  65   FRank Blazi                53M M5054 Guilford CT            1:25:21    6/6      45    15:24   80    51:16   65   18:41  358  
  66   Maureen Bednarz            48F F4549 West Hartford CT       1:25:31    5/7      84    18:46   67    47:50   70   18:55  314  
  67   Shirley Louise-May         47F F4549 Guilford CT            1:26:25    6/7      76    18:10   68    47:56   76   20:19  383  
  68   Steven Ruotolo             42M M4044 Guilford CT            1:26:37   11/14     68    17:49   70    49:00   75   19:48  347  
  69   Augie Diamantini           78M M7079 Brookfield CT          1:27:43    1/1      86    18:50   66    47:50   80   21:03  375  
  70   Craig Landau               46M M4549 Branford CT            1:29:06    5/5      53    16:08   82    51:52   81   21:06  380  
  71   Keith Orapello             30M M3034 New York NY            1:29:59    5/6      66    17:22   76    50:26   86   22:11  326  
  72   Chris Jones                30M M3034 Long Beach NY          1:30:00    6/6      70    17:53   72    49:55   87   22:12  325  
  73   Denise Congdon             35F F3539 Farmington CT          1:30:31    2/3      93    21:01   69    48:24   82   21:06  303  
  74   Janit Romayko              67F F6569 East Hartford CT       1:30:35    1/1      85    18:50   84    52:21   73   19:24  321  
  75   Bruce Grisafe              59M M5559 Salem CT               1:30:56   12/13     71    17:56   85    52:28   77   20:32  371  
  76   John Coyle                 40M M4044 Guilford CT            1:30:59   12/14     91    20:55   55    46:16   92   23:48  342  
  77   Todd Stevens               41M M4044 Woodstock CT           1:31:36   13/14     74    18:09   89    54:45   67   18:42  396  
  78   Jill Rothwell              35F F3539 Woodstock CT           1:31:36    3/3      75    18:10   88    54:40   68   18:46  304  
  79   Carlo Demaio               43M M4044 Fairfield CT           1:32:23   14/14     79    18:20   83    52:19   83   21:44  384  
  80   Bill Ludwig                64M M6064 Branford CT            1:32:57    1/3      92    20:57   74    50:13   84   21:47  386  
  81   Clinton Driscoll           60M M6064 South Windsor CT       1:33:11    2/3      87    19:35   77    50:54   90   22:42  387  
  82   Bruce Hyde                 62M M6064 New London CT          1:33:42    3/3      89    20:36   75    50:15   91   22:51  389  
  83   Gail Wikler                27F F2529 Guilford CT            1:33:58    3/4      82    18:41   87    54:34   78   20:43  301  
  84   Mariann Fiori              56F F5559 Farmington CT          1:37:58    3/3      88    20:34    0       --   94 1:37:58  319  
  85   Bruce Fiori                57M M5559 Farmington CT          1:37:58   13/13     90    20:36    0       --   95 1:37:58  365  
  86   Holly Hageman              47F F4549 S Glastonbury CT       1:39:27    7/7      83    18:44   91    58:24   88   22:19  378  
  87   Robin Zelman               25F F2529 Trumbull CT            1:44:30    4/4      94    21:59   92  1:00:04   89   22:27  300  
  88   Kathleen Scotti            71F F7079 W Hartford CT          2:23:00    1/1      95    28:32   93  1:23:28   93   31:00  394  

************************************************************************************************

       
                                  Platt Systems Official Reporting System
                          Brians Beachside Boogie Duathlon Results Posted to www.plattsys.com
                              Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 ( 2M/10M/2M)
*****************
 RELAY RESULTS
*****************

RELAY                                                      FINAL   |--- RUN 1 --| |--  BIKE --||--- RUN  --| 
PLC    Name                                                 TIME      RANK  SPLIT    RANK  SPLIT RANK  SPLIT  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ========  ====  ======   ====  ===== ====  =====  =====
  1    Fiona Bruzik David Bruzik    FiFi Runners ==        1:06:57     13    13:04   16    37:42   41   16:11  401  
  2    Nicole Bruzik SCott Bruzi    Subway Sleepers ==     1:12:46     60    16:44   20    39:35   49   16:27  404  
  3    Jesse Jezek Zachary Jezek    The J-Team, LIKE A TE  1:12:58     11    12:52   62    47:15    8   12:51  402  
  4    Graham Keating Ed Keating    The Grahamingford Edd  1:13:41     57    16:25   34    41:23   37   15:53  405  
  5    Michael Kane Shaun Kane      Relay CT               1:18:26     55    16:16   61    47:12   21   14:58  398  
  6    Shea Jezek Scott Jezek       Shea Bird and Willy-B  1:25:02     43    15:22   86    54:29   26   15:11  400  
  7    Colin Mariani David Maria    The Buddy Squad ==     1:26:49     29    14:40   90    57:07   22   15:02  403  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                          Brians Beachside Boogie Duathlon Results Posted to www.plattsys.com
                              Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 ( 2M/10M/2M)

DIVISION                                                             WAVE  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
  1    Mary Guertin               46F -- Monson MA              1:02:48 313  
  2    Kelli Montgomery           40F -- Wallingford CT         1:04:35 379  
  3    Jill Herrick               40F -- Belchertown MA         1:05:08 307  
  
                  **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
  1    David Demers               23M -- New Haven CT             54:41 377  
  2    David Ellis                29M -- Milford CT               55:55 324  
  3    Doug Guertin               49M -- Monson MA                56:27 354  


                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Natasha Bangel             28F F2529 Mansfield CT           1:24:31 302  
  2    Ellen Vollmers             29F F2529 New haven CT           1:24:48 376  
  3    Gail Wikler                27F F2529 Guilford CT            1:33:58 301  

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Lorraine Cullen            39F F3539 Berlin CT              1:22:08 306  
  2    Denise Congdon             35F F3539 Farmington CT          1:30:31 303  
  3    Jill Rothwell              35F F3539 Woodstock CT           1:31:36 304  

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Sarah Jennings             41F F4044 Newington CT           1:09:22 308  
  2    Melissa Kane               42F F4044 Guilford CT            1:17:18 397  

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Daria Vander Veer          46F F4549 Middlefield CT         1:10:56 311  
  2    Jill Kidder                46F F4549 Branford CT            1:19:30 312  
  3    Sally Head                 45F F4549 Stratford CT           1:22:38 310  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Cherly Cunningham          53F F5054 W SImsbury CT          1:07:40 395  
  2    Jeanne Savoia              53F F5054 North Haven CT         1:20:01 317  
  3    Donna Davis                51F F5054 Windsor CT             1:21:04 316  

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    Barb Goodrich              58F F5559 New London CT          1:14:56 320  
  2    Cheryl Mill                55F F5559 Middletown CT          1:23:45 392  
  3    Mariann Fiori              56F F5559 Farmington CT          1:37:58 319  

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Vianna Zimbel              60F F6064 South Glastonbury CT   1:18:23 382  

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
  1    Janit Romayko              67F F6569 East Hartford CT       1:30:35 321  

                **  FEMALE RESULTS:  70 - 79 ** 
  1    Kathleen Scotti            71F F7079 W Hartford CT          2:23:00 394  


                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Bryan Jones                25M M2529 Massapequa NY          1:21:59 322  
  2    Jeffrey Rose               28M M2529 Branford CT            1:22:31 323  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                          Brians Beachside Boogie Duathlon Results Posted to www.plattsys.com
                              Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 ( 2M/10M/2M)

DIVISION                                                             WAVE  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Timothy Milenkevich        30M M3034 Ansonia CT               58:32 327  
  2    Erik Sirnes                33M M3034 Avon CT                1:04:25 331  
  3    Matthew Falcon             32M M3034 Hamden CT              1:10:17 329  

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    Graeme Street              37M M3539 Essex CT                 57:51 332  
  2    Ben Piecuch                36M M3539 Providence RI            58:22 393  
  3    Christopher Cullen         38M M3539 Berlin CT              1:09:15 334  

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    Scott Livingston           40M M4044 Bolton CT                59:50 339  
  2    Eric Ross                  43M M4044 Westport CT            1:07:44 346  
  3    Art Roti                   40M M4044 Granby CT              1:09:05 340  

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    Alan Macdougall            47M M4549 Branford CT              57:34 353  
  2    Stephen Long               45M M4549 Cheshire CT            1:08:40 351  
  3    Tom Pinchbeck              47M M4549 Guilford CT            1:23:28 391  

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Ed Viani                   51M M5054 WEST HARTFORD CT       1:01:31 356  
  2    Walter Lane                52M M5054 Westerly RI            1:02:34 357  
  3    Thomas Smith               51M M5054 Killingworth CT        1:09:56 355  

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    John Mccarthy              58M M5559 Branford CT            1:05:06 367  
  2    Dean Bolt                  59M M5559 West Hartford CT       1:10:03 372  
  3    William Buick              55M M5559 New Haven CT           1:10:40 360  

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
  1    Bill Ludwig                64M M6064 Branford CT            1:32:57 386  
  2    Clinton Driscoll           60M M6064 South Windsor CT       1:33:11 387  
  3    Bruce Hyde                 62M M6064 New London CT          1:33:42 389  

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
  1    Bob Bradley                66M M6569 Guilford CT            1:11:16 374  

                **  MALE RESULTS:   70 - 79 ** 
  1    Augie Diamantini           78M M7079 Brookfield CT          1:27:43 375  

                **   ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
  1    Jesse Jezek Zachary Jezek  99R RRM-- The J-Team, LIKE A TE  1:12:58 402  
      
  2    Graham Keating Ed Keating  99R RRM-- The Grahamingford Edd  1:13:41 405  
      
  3    Michael Kane Shaun Kane    99R RRM-- Relay CT               1:18:26 398  
      

                **   ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
  1    Fiona Bruzik David Bruzik  99R RRX-- FiFi Runners ==        1:06:57 401  
      
  2    Nicole Bruzik SCott Bruzi  99R RRX-- Subway Sleepers ==     1:12:46 404  
      
  3    Shea Jezek Scott Jezek     99R RRX-- Shea Bird and Willy-B  1:25:02 400  
      



            **************************************************
                         PLATTSYS.COM RESULTS
            **************************************************   
 





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates