Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

   

Combined Results (F)     Results by Category (F)     Canoe Final Results (F)     Kayak Final Results (F)    

Paddleboard Results (F) DQ Listing (F)    

Josh Billings RunAground
2016 Josh Billings Run Aground
Sunday Sept 18, 2016 || Tanglewood in Lenox, Mass
Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com) || Rain || 71 degrees
27 mile bike, 5 mile canoe, kayak or paddleboard, 6 mile run
OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --|

2016 Josh Billings Run Aground Sunday Sept 18, 2016 || Tanglewood in Lenox, Mass Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com) || Rain || 71 degrees 27 mile bike, 5 mile canoe, kayak or paddleboard, 6 mile run . *********************************************************************** JOSH BILLINGS RESULTS 2016: CANOE *********************************************************************** OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 1 3 PLUS 1 02 1 2:26:06 7 1:06:41 5 47:19 3 1:54:00 1 32:06 6 B: Todd Roberts C: Jeff Defeo / Steve Miller R: Sean Duncan 2 Minkler Insurance I 02 2 2:29:35 5 1:06:40 15 49:14 4 1:55:54 2 33:41 3 B: Chuck Leach C: Tim Minkler / Gary Quadrozzi R: Kevin Quadrozzi 3 The Boss's Maine-ly Mass-ive Men 02 3 2:31:16 6 1:06:40 3 47:00 1 1:53:40 8 37:36 8 B: AJ Piper C: Kevin Boss / David Vandorpe R: Shawn Rumery 4 Josh Itch 01 1 2:32:56 9 1:07:17 13 49:08 6 1:56:25 6 36:31 5 B: Brian Rabuse C: Sue Purdy / Kurt Kuehnel R: Stephen Foley 5 Potluck 07 1 2:33:08 13 1:08:17 16 49:24 9 1:57:41 3 35:27 101 B: Matt Giardina C: Pam Fitzgerald / Brian Fitzgerald R: Nick Curelop 6 Hazy Shade of Winter 02 4 2:33:37 26 1:11:14 1 45:38 7 1:56:52 7 36:45 113 B: Ryan Conley C: Mark Winter / Jon Santor R: Matt Gokey 7 Maine-iacs 05 1 2:33:43 1 1:06:35 4 47:15 2 1:53:50 13 39:53 36 B: Jeff Fisher C: John Mathieu / John Casale R: Ricardo Chalmers 8 Minkler Insurance II 02 5 2:34:43 10 1:08:16 8 48:02 5 1:56:18 11 38:25 4 B: John Baczek C: Andrew Minkler / Tim Allen R: Brandon Williams 9 Maxine 07 2 2:36:57 4 1:06:40 34 53:49 12 2:00:29 5 36:28 160 B: William Caligari C: Susan Korte / Kathy Korte R: David Dodge 10 Weezys Easies 03 1 2:41:01 12 1:08:16 25 51:04 10 1:59:20 23 41:41 2 B: Mike Ward C: Denis Guyer / Charlie Zuber R: Art Reilly 11 SEKS 05 2 2:41:24 22 1:11:10 12 48:54 11 2:00:04 20 41:20 102 B: Stephen Meisl C: Ed Paquette / SCott Dias R: Matthew Kinnaman 12 cooley 07 3 2:41:46 41 1:14:49 14 49:13 21 2:04:02 9 37:44 82 B: daniel castro C: glen robert cooley / Mike Codey R: Michael Cooley 13 Manual Override 07 4 2:41:48 19 1:11:10 2 45:54 8 1:57:04 44 44:44 165 B: Jonathan Monk C: Kenneth Ostrowski / Jon Kazierczyk R: Nicole Gambrini 14 Team Pfizer 20 1 2:42:54 3 1:06:40 38 54:11 13 2:00:51 24 42:03 48 B: Zane Wenzel C: Dennis Girard / Robert Smith R: Donald Tyszkiewicz 15 377 Builders 20 2 2:43:14 39 1:14:44 17 49:43 23 2:04:27 12 38:47 91 B: Brian Ketchen C: Jason Cross R: Evan Hardcastle 16 Irresistible Balding Men 03 2 2:44:46 23 1:11:11 43 55:23 29 2:06:34 10 38:12 87 B: Steve Malin C: Thom Whaley / Tom Ingersoll R: Matthew Cartier 17 Mean Machine 03 3 2:45:20 2 1:06:40 48 56:14 18 2:02:54 28 42:26 62 B: James Sawtelle C: Matthew Sawtelle / Jason Sawtelle R: Sean Stokes 18 Fast N Furious 07 5 2:45:38 61 1:21:07 11 48:51 35 2:09:58 4 35:40 9 B: Luke Barbour C: Kristen Warner / Dennis Carey R: Kevin Sullivan 19 Iron Stern 13 1 2:45:53 29 1:11:16 28 52:20 20 2:03:36 27 42:17 238 B: Matthew Palmer C: Matthew Palmer R: Matthew Palmer 20 Bikes + Life 08 1 2:47:18 24 1:11:12 18 49:45 14 2:00:57 50 46:21 153 B: John Piscitelli C: Jerry Madore / Eric Jones R: Laura Stephen 21 Snakes In The Wood Pile 07 6 2:47:39 27 1:11:15 37 54:11 26 2:05:26 26 42:13 144 B: Shams Helminski C: Dominic Cimini / Matthew Cimini R: Michelle Kroboth 22 Wood Chuckers 09 1 2:48:37 36 1:14:26 19 49:50 22 2:04:16 40 44:21 151 B: Jamie Lynch C: Doug Howard R: --- 23 One Non Blond 04 1 2:49:21 11 1:08:16 31 53:23 15 2:01:39 60 47:42 92 B: Kira Payer C: Karen Febey / Patti Jette R: Katie Boudreau 24 Here Combes The Jassens 19 1 2:49:34 17 1:11:10 39 54:12 25 2:05:22 39 44:12 78 B: Alex Combes C: Matt Jassen / Kerry Jassen R: Erik Jassen 25 Terbo Tri Sports Reunion 03 4 2:49:53 46 1:15:50 20 50:03 27 2:05:53 37 44:00 84 B: Nick Harrison C: William Terbush / Ron McMahon R: Jon Novak ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 26 Robert-s Roofing 08 2 2:51:08 14 1:08:48 33 53:38 16 2:02:26 71 48:42 139 B: Jason Schmidt C: James Roberts / Dianna Dugas R: Robert Chasen 27 Sawyers and Porters 19 2 2:52:04 37 1:14:30 46 55:54 37 2:10:24 22 41:40 174 B: Philip Porter C: Charles Sawyer / Jonathan Sawyer R: Lizbie sawyer 28 JackHighlander 15 1 2:52:25 28 1:11:15 26 51:58 19 2:03:13 72 49:12 483 B: Jack Morse C: Jack Morse R: Jack Morse 29 Clarks Gamble 05 3 2:52:54 45 1:15:50 27 52:18 32 2:08:08 45 44:46 20 B: Craig Robertson C: Clark T. Gamble / Chris Gamble R: Jim Parette 30 Robbins Shred Fest 19 3 2:53:20 15 1:11:09 67 1:00:52 41 2:12:01 19 41:19 128 B: Jay Robbins C: Chris Robbins / Shawn Robbins R: Todd Robbins 31 Frankenstein's Monster 03 5 2:53:46 47 1:15:56 32 53:38 34 2:09:34 38 44:12 30 B: David Wallace C: Pete Cole / Josh Hasty R: Brett Greenleaf 32 Hawaii 60 06 1 2:54:31 38 1:14:40 9 48:02 17 2:02:42 82 51:49 19 B: Peter Greer C: Tom Warner / Peter Heed R: Bob Dion 33 Krazy Kyle Konoes Kinda Krooked 13 2 2:56:09 33 1:11:22 51 56:41 31 2:08:03 63 48:06 248 B: Kyle Breier C: ---- R: --- 34 Rehab starts Monday 01 2 2:56:10 43 1:15:20 47 55:58 39 2:11:18 46 44:52 65 B: Kevin Mooney C: william farry / Kayla Farry R: Tom Phair 35 Dr Al & The pacemakers 02 6 2:57:24 44 1:15:32 21 50:23 28 2:05:55 78 51:29 147 B: Al Bravo C: Wes Denering / Lawrence Bravo R: Kevin Carpenter 36 No Screw Ups This Time 12 1 2:57:28 59 1:17:58 42 55:03 42 2:13:01 41 44:27 134 B: Anthony Bradfield C: John Keenan / Tony DeMartino R: James Davis 37 50 is the new 40 08 3 2:57:30 30 1:11:16 63 59:51 38 2:11:07 51 46:23 93 B: Kevin Motts C: Joyce Amuso / Laura Naughton R: Nate Backer 38 Stefan and his elders 19 4 2:57:40 35 1:12:01 56 58:00 36 2:10:01 58 47:39 112 B: Stefan Ogle C: Wade Fiegel / Christine Reis Fiegel R: Nancy Ogle 39 Pencil Choose Its 09 2 2:58:10 32 1:11:17 103 1:06:45 54 2:18:02 16 40:08 157 B: Chris Uthgenannt C: Jeff Rominger R: --- 40 Quattro Orsi 19 5 2:58:41 25 1:11:12 54 57:28 33 2:08:40 75 50:01 64 B: Steve Facchetti C: Tony Facchetti / Cosmo LaViola R: Greta Facchetti 41 Bullards Crossing Guards 02 7 2:59:36 40 1:14:44 92 1:04:59 60 2:19:43 14 39:53 152 B: Joshua Hopmans C: Jon Aronoff R: Dan Hopmans 42 arnie's army 05 4 3:00:22 51 1:17:27 53 57:25 45 2:14:52 48 45:30 85 B: david martin C: kevin loehr / michele loehr R: Bob Archey 43 HunTessa 19 6 3:00:52 16 1:11:09 50 56:29 30 2:07:38 91 53:14 34 B: Scott LeBeau C: Noah Snyder R: Erika Snyder 44 G Force 45 1 3:02:24 94 1:28:48 10 48:39 53 2:17:27 47 44:57 7 B: George Whalen C: Gloria Wesley / Gary Aprea R: Kim Gero 45 E Knee Meany My Knee Mo 19 7 3:03:09 68 1:21:23 55 57:47 57 2:19:10 36 43:59 79 B: Pete Lipka C: Pete Lipka R: Josh Lipka 46 Spare the Paddle, Spoil the Child 12 2 3:03:26 53 1:17:30 79 1:02:27 61 2:19:57 31 43:29 118 B: Stephen Alsdorf C: Andreas Schmid / Jim Harwood R: Mark Elliot 47 Rotary Club of Pittsfield 20 3 3:04:06 74 1:22:43 30 53:02 47 2:15:45 66 48:21 52 B: Don Kuczarski C: John O-Brien / John Murphy R: David Hall 48 The Warriors 03 6 3:04:42 52 1:17:28 59 58:51 49 2:16:19 67 48:23 75 B: William Dunlop C: Gabriel Kaufman / R: Patrick Russell 49 Manchester Lions 19 8 3:04:47 34 1:11:29 36 53:51 24 2:05:20 120 59:27 80 B: Samuel Batchelor C: Andrew Batcdhelor / Samuel Batchelor R: Laura Batchelor 50 Berkshire Engineering 20 4 3:04:48 31 1:11:17 96 1:05:26 50 2:16:43 62 48:05 186 B: Mike Kulig C: Jason Kulig R: Simone Natale ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 51 The Burkeshire with a Trout 09 3 3:05:09 21 1:11:10 65 1:00:14 40 2:11:24 96 53:45 161 B: Bruce Armentrout C: Bruce Armentrout / Joseph Burke R: Joseph Burke 52 no flat tires this year 15 2 3:06:00 60 1:18:02 75 1:01:19 58 2:19:21 53 46:39 213 B: David Wilson C: David Wilson R: David Wilson 53 Still Going 06 2 3:06:25 55 1:17:36 52 57:03 44 2:14:39 80 51:46 100 B: Peter Wick C: Jack lareau / Jay Gallery R: Jim Frutkin 54 Meant to be 04 2 3:06:30 70 1:21:24 44 55:24 51 2:16:48 74 49:42 68 B: Marcia Parnell C: Susan Casey / Sally Vincent R: Kaylene Lemme 55 Brothers Grimm 09 4 3:07:49 20 1:11:10 88 1:04:18 46 2:15:28 84 52:21 24 B: Ken Geremia C: ---- R: Jeremy Greflam 56 Foireann Kevin Ar 08 4 3:07:58 42 1:15:19 69 1:00:57 48 2:16:16 79 51:42 89 B: Chris Steger C: Chris Holmes / Tom Toomey R: Carmel Steger 57 The Rythm of Champions 12 3 3:09:44 114 1:34:52 24 50:59 65 2:25:51 33 43:53 149 B: Paul Azubalis C: Gus Madore / Chaley Brackett R: Alfonso Champion 58 3 C's and a B 21 1 3:10:55 120 1:35:51 7 47:58 63 2:23:49 56 47:06 10 B: Chris Galib C: Bob Rapant / Carinna Peritore R: Chris Arace 59 Lenox Fit 12 4 3:11:11 116 1:35:14 35 53:50 75 2:29:04 25 42:07 175 B: Brett Laemon C: Jeff Minkler / Chris Calvert R: Ben Winther 60 Orchard Hill Breadworks 20 5 3:13:17 8 1:06:41 120 1:10:40 52 2:17:21 106 55:56 43 B: Noah Elbers C: Clare Sabatini R: --- 61 Christopher's Robins 19 9 3:13:25 64 1:21:09 113 1:09:16 80 2:30:25 30 43:00 88 B: Chris Benoit C: Janet Benoit / Alicia Winchell R: Jaclyn Orlando 62 Berkshire Backcountry 09 5 3:13:29 83 1:26:07 85 1:03:45 79 2:29:52 32 43:37 133 B: Richard Adamczyk C: Richard Adamczyk R: Chris Bernier 63 Team Smutty 04 3 3:14:07 85 1:26:26 77 1:01:55 73 2:28:21 49 45:46 83 B: Nancy Sowalsky C: Doreen Donovan / Carol Nixon R: Laura Najimy 64 Breakdown Lane 12 5 3:14:39 62 1:21:09 114 1:09:31 81 2:30:40 35 43:59 156 B: Dylan Jordan C: Abigail Lemanski / Andrew Lane R: Alexandra Young 65 Tom Fraser 14 1 3:15:20 57 1:17:39 134 1:13:45 86 2:31:24 34 43:56 246 B: Tom Fraser C: Tom Fraser R: Tom Fraser 66 Strength for Serridge 12 6 3:16:33 18 1:11:10 83 1:03:26 43 2:14:36 130 1:01:57 137 B: Cameron Geller C: Kevin O-Brien / Jacob Rand R: Jacob Ryan 67 Wharf Rats 05 5 3:17:03 49 1:16:46 80 1:02:40 59 2:19:26 113 57:37 126 B: Steve Winckler C: Diz (Jay) Dizacomo / Jim Donoghue R: Don Ciampa 68 First Place Mugs 08 5 3:17:08 107 1:32:25 78 1:01:55 97 2:34:20 29 42:48 47 B: Bruce Duquette C: Kerry Klein / Brenda Logoidice R: Amanda Rossolimo 69 Here For The Beer 09 6 3:17:23 67 1:21:23 115 1:09:33 83 2:30:56 52 46:27 33 B: Jason Pettit C: Brian Seaback R: Brian Seaback 70 We had fun 10 1 3:18:09 99 1:30:12 40 54:21 64 2:24:33 95 53:36 125 B: Sandy Superchi C: ---- R: Kristine Dorsey 71 Just Some More Miracles 04 4 3:19:54 123 1:36:23 45 55:52 91 2:32:15 59 47:39 12 B: Sue Stack C: Marjorie Cohan / Marie Raftery R: Jackie Nardin 72 The Wobbly Bobblies 12 7 3:20:06 77 1:24:37 122 1:10:55 103 2:35:32 42 44:34 122 B: Matt Pedrotti C: Katie Connors / Bob Connors R: Stefan Ogle 73 Rowe Reunion Team Old Guys 05 6 3:20:25 58 1:17:42 73 1:01:08 56 2:18:50 129 1:01:35 130 B: Matt Rowe C: Rich Rowe / Phil Rowe R: Vance Rowe 74 Barrett Boys 19 10 3:20:36 86 1:26:47 61 59:31 67 2:26:18 98 54:18 114 B: Joe Barrett C: Eddie Barrett / Tim Barrett R: Jake Barrett 75 Fusion Makers 19 11 3:20:49 63 1:21:09 91 1:04:58 66 2:26:07 101 54:42 111 B: steve Desmond C: Jim Patterson / brian patterson R: matt patterson ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 3 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 76 David Lee 13 3 3:21:14 56 1:17:37 139 1:15:07 94 2:32:44 68 48:30 240 B: David Lee C: David Lee R: David Lee 77 Nate and The Greats 01 3 3:21:51 119 1:35:50 90 1:04:47 111 2:40:37 18 41:14 38 B: Peggy Fallon C: Bob Englehardt / Nate Holesovsky R: Matt Goldman 78 Don't Wobble 19 12 3:22:12 121 1:35:52 93 1:04:59 113 2:40:51 21 41:21 129 B: Andrew Breslin C: Pamela Breslin R: Luke Breslin 79 Family Joules 19 13 3:22:29 96 1:29:34 76 1:01:32 85 2:31:06 77 51:23 361 B: Chris Conry C: Jack Curletti / Hunter Curletti R: Michelle Curletti 80 Mad Dog Quattro 19 14 3:22:41 129 1:39:05 84 1:03:30 118 2:42:35 15 40:06 61 B: Matthew Madden C: Andrew Madden / Daniel Madden R: Sean Madden 81 Gashouse Gorillas, v4.0 19 15 3:22:55 50 1:17:24 70 1:00:59 55 2:18:23 135 1:04:32 31 B: Mike Giordano C: Mike Prudhomme R: Jodie Giordano 82 Canyon Ranch & Outdoor Sports 21 2 3:23:12 122 1:35:59 41 54:53 82 2:30:52 83 52:20 136 B: Dan Brinton C: Jeanne Snackenburg / Ginny Akabane R: Monica Saunders 83 Blazejewski Family Tree 19 16 3:23:18 103 1:31:15 49 56:14 69 2:27:29 105 55:49 140 B: Sam Blazejewski C: Mike Blazejewski / Steve Blazejewski R: Hannah Blazejewski 84 Lenox Lightening Lemurs 19 17 3:23:37 71 1:21:40 100 1:05:57 70 2:27:37 107 56:00 45 B: Bob Horn C: David Coffey R: Jean Horn 85 MULE Team 03 7 3:24:01 98 1:30:03 62 59:40 78 2:29:43 97 54:18 142 B: Rob Trask C: Steve Mack / Sean Raymer R: Ben Simmons 86 Team Ericson VI 12 8 3:24:38 115 1:34:53 66 1:00:29 101 2:35:22 73 49:16 72 B: Cherie Ericson C: Ryan Ericson / Bob Ericson R: Marissa Ericson 87 Ethyl Mer-men 01 4 3:25:24 108 1:32:46 22 50:32 62 2:23:18 131 1:02:06 14 B: Myles Greenough C: Kurt Kusiak / Tom Greenough R: John Murphy 88 Kearnage 16 1 3:27:28 69 1:21:24 106 1:07:46 76 2:29:10 118 58:18 233 B: Emma Kearney C: Emma Kearney R: Emma Kearney 89 B77 20 6 3:27:34 141 1:42:11 57 58:32 112 2:40:43 54 46:51 90 B: Misha Greene C: Andy Brazie R: Jesse Carter 90 The goochbags 02 8 3:27:45 105 1:32:20 108 1:07:51 109 2:40:11 57 47:34 42 B: Brennan Natoli C: Daniel Bernard / Michael Cole R: --- 91 Team Agouti 25 05 7 3:28:02 78 1:24:39 118 1:10:39 100 2:35:18 89 52:44 44 B: Mickey Natoli C: Shain Bosworth / david lane R: Steve Chessare 92 Retro Rockets 06 3 3:28:23 92 1:27:51 64 1:00:05 72 2:27:56 124 1:00:27 66 B: John Farrell C: Jeffrey Neumann / William Farrell R: Stephen Bobala 93 Jayne's Guys 17 1 3:28:40 66 1:21:22 101 1:06:02 68 2:27:24 128 1:01:16 60 B: Kurt HOLTER C: dave klausmeyer / Jock Burbank R: Jayne Zinke 94 Team Rocky 19 18 3:28:49 84 1:26:16 98 1:05:41 87 2:31:57 111 56:52 46 B: Bob Accorsi C: Steffanie Accorsi R: Gina Accorsi 95 Dr landscape 19 19 3:29:14 82 1:26:06 102 1:06:23 93 2:32:29 110 56:45 154 B: Derrick Roddgers C: Chris Cuevas R: Siobhan Rodgers 96 NALAW 17 2 3:29:34 72 1:21:48 107 1:07:51 77 2:29:39 122 59:55 95 B: Fred Thompson C: Fred Thompson / Henry Art R: Henry Art 97 TK-Fit Family 19 20 3:29:48 81 1:25:34 143 1:15:54 115 2:41:28 65 48:20 148 B: Tom McCormack C: Nike Kelly / Paul Kelly R: Tricia McCormack 98 Badfish 08 6 3:29:50 102 1:31:13 71 1:00:59 90 2:32:12 114 57:38 104 B: Brian Harper C: Richard Hldt / George Pfeiffer R: Alaina Harper 99 Just Joshin 17 06 4 3:30:06 111 1:34:28 72 1:01:02 102 2:35:30 100 54:36 17 B: Dennis Pollock C: Doug Munson / Teddy Munson R: Nelson Furlan 100 The Love Machine 11 1 3:30:24 110 1:33:54 111 1:08:43 119 2:42:37 61 47:47 15 B: Deter Love C: Deter Love / Susan Love R: Susan Love ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 4 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 101 FastLane 01 5 3:30:59 136 1:41:13 74 1:01:14 117 2:42:27 69 48:32 119 B: Brian Lane C: Matt Lane / Ed Lane R: Morgan Lyon 102 Elderly Geeks 06 5 3:31:01 106 1:32:21 58 58:41 84 2:31:02 123 59:59 28 B: Lee St. John C: Ed Roman / Lou Desi R: Doc Miller 103 Last Minute 2 09 7 3:31:18 65 1:21:21 133 1:13:36 98 2:34:57 109 56:21 176 B: Carl Bruggeman C: Tom Trenton / Carl Bruggeman R: Carl Bruggeman 104 Huggy J 13 4 3:32:58 48 1:16:18 145 1:17:58 96 2:34:16 119 58:42 243 B: Michael Huggins C: Michael Huggins R: Michael Huggins 105 Airport Hill 01 6 3:33:15 80 1:25:15 117 1:10:38 104 2:35:53 112 57:22 57 B: Alex Green C: Davin Beischel / Kent Au R: Cameron Beischel 106 Two Plus Two Equals Sore 07 7 3:34:07 91 1:27:50 95 1:05:26 95 2:33:16 126 1:00:51 163 B: Jay Schultheis C: David Desrosiers / Kathie Penna R: Michael Doolan 107 Rowe Nexgen 04 5 3:34:26 97 1:29:44 144 1:17:51 125 2:47:35 55 46:51 121 B: Jen Rowe C: Emily Rowe / Victoria Rowe R: Allie Rowe 108 The Replacements 19 21 3:34:27 142 1:42:12 60 58:59 114 2:41:11 92 53:16 138 B: Butch Barbour C: Jake Barbour / Matt Barbour R: Audrey Barbour 109 Turkish Delight 05 8 3:35:31 162 1:58:03 29 52:47 131 2:50:50 43 44:41 74 B: Steve Maxwell C: Paul Sullivan / Joe Lucasceietz R: Jack Serridge 110 WPCAlbany.org 09 8 3:35:59 124 1:37:01 119 1:10:40 126 2:47:41 64 48:18 127 B: john bossung jr C: ---- R: Jack Bossung 111 Four For Fun 06 6 3:36:40 113 1:34:41 105 1:07:07 116 2:41:48 102 54:52 70 B: Don Briggs C: Stephen Dudziak / Stanley Dudziak R: Larry Lane 112 Flaming Chalices 12 9 3:37:15 76 1:23:36 110 1:08:27 89 2:32:03 138 1:05:12 29 B: Philip Hotchkiss C: Annie Hotchkiss / Edward Welsh R: Jon Todd 113 Tim's Dream 22 1 3:37:26 90 1:27:45 128 1:11:58 107 2:39:43 116 57:43 245 B: John Snell C: John Snell R: John Snell 114 4 The Fun of it 12 10 3:37:57 75 1:23:06 99 1:05:55 74 2:29:01 151 1:08:56 18 B: Mel Barrett C: Bob Barrett / Diane Barrett R: Kris Guerino 115 Not a Good Idea 07 8 3:38:59 146 1:44:33 6 47:49 92 2:32:22 142 1:06:37 123 B: Nathan Payne C: Tom Payne / Dave Dorsey R: Severine Tisne 116 Slip Slop & Flop 19 22 3:39:03 87 1:27:01 125 1:10:59 105 2:38:00 127 1:01:03 49 B: Christopher Brown C: Richard Billetter / Christie Billetter-Brown R: Sharon Billetter 117 Berkshire Hathaway Realtors 20 7 3:39:48 139 1:41:33 97 1:05:33 123 2:47:06 87 52:42 76 B: Lenny Brown C: Tim Christiansen / Michelle Lagonia R: Corie Noel 118 Dynamic Duo 09 9 3:39:49 88 1:27:29 148 1:19:45 124 2:47:14 86 52:35 27 B: Mark Sangillo C: ---- R: James Carraba 119 KSWAP 19 23 3:42:52 133 1:40:58 112 1:08:52 129 2:49:50 90 53:02 35 B: Rebecca McFarland C: Adelaide McFarland / Cathryn Barnhill R: Scott McFarland 120 Old Guys Rule 17 3 3:43:09 138 1:41:24 23 50:34 88 2:31:58 155 1:11:11 51 B: Neil Barrocas C: Alex Davis / Roger Henry R: Michael Rosenbaum 121 General Dynamics 20 8 3:43:16 147 1:44:35 82 1:03:14 128 2:47:49 104 55:27 115 B: Nathan Haines C: Tom Brennan / Dave Hemmes R: Bruce Kirchner 122 Edwards Park Rascals 12 11 3:43:43 128 1:38:36 104 1:06:57 121 2:45:33 117 58:10 97 B: Diane Singer C: Curtis Thierling / David Thierling R: Diane Singer 123 Perfect Honeymoon 11 2 3:45:09 118 1:35:33 89 1:04:21 108 2:39:54 139 1:05:15 131 B: Heather Boyko C: ---- R: --- 124 HEAT MERCHANTS 05 9 3:45:26 125 1:37:47 136 1:14:12 134 2:51:59 94 53:27 120 B: Dave Fitzhenry C: Ben Strong / Den Frelinghuysen R: Ken Fredeen 125 CASEY SANDWICH 19 24 3:45:40 145 1:42:54 109 1:08:22 133 2:51:16 99 54:24 124 B: Jeremy Casey C: Sean Livey R: Justin Casey ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 5 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 126 Old Men Walking 17 4 3:46:27 104 1:32:16 81 1:02:54 99 2:35:10 156 1:11:17 71 B: Laurence D. Cohen C: Jim Dami R: Eric White 127 L.L. Team 11 3 3:46:42 79 1:24:55 132 1:13:20 106 2:38:15 149 1:08:27 164 B: Lucas Mancari C: Lindsey Hunt R: Lindsey Hunt 128 Wheres Tenley 10 2 3:47:17 112 1:34:36 129 1:11:58 122 2:46:34 125 1:00:43 21 B: Katherine Myers C: Katherine Myers / Stephanie Boyd R: Stephanie Boyd 129 SABBYACK 18 1 3:48:06 131 1:40:09 141 1:15:27 141 2:55:36 85 52:30 109 B: Sam Schroeder C: Abigail Wade R: Jackson SMith 130 Artie Morenz 22 2 3:49:00 101 1:30:41 135 1:13:47 120 2:44:28 136 1:04:32 235 B: Artie Morenz C: Artie Morenz R: Artie Morenz 131 Frosted Colus 12 12 3:49:37 54 1:17:36 168 1:35:48 138 2:53:24 108 56:13 162 B: Christopher Moyer C: Laura Bowler / Patricia Harris R: Kevin Moyer 132 It's a Turgeon Thing 19 25 3:50:08 95 1:29:00 126 1:11:24 110 2:40:24 153 1:09:44 306 B: Michael Turgeon C: Aaron Turgeon R: Kathryn Turgeon 133 2 Fast 2 Furious 21 3 3:54:01 126 1:38:06 116 1:09:37 127 2:47:43 141 1:06:18 166 B: Amy Murray C: James Siket / Sarah Siket R: Kim Ketchen 134 2 Mikes A Bike & A Canoe 09 10 3:54:13 73 1:22:36 94 1:05:18 71 2:27:54 171 1:26:19 73 B: Michael Cachat SR C: Michael Cachat SR / Michael Cachat JR R: Michael Cachat JR 135 Red Lion Inn Cub Ranglers 20 9 3:54:36 89 1:27:38 157 1:24:32 136 2:52:10 132 1:02:26 106 B: Michael Schoch C: Susan Higa / Michelle Murphy R: Nicola Rieelo 136 Hilltown Two 17 5 3:57:14 135 1:41:07 124 1:10:59 135 2:52:06 137 1:05:08 108 B: Martin Goldstein C: Gerald james Fawcett R: George Gilder 137 ED LAUSIER 22 3 3:59:22 100 1:30:14 158 1:25:07 140 2:55:21 134 1:04:01 403 B: ED LAUSIER C: ---- R: --- 138 Carol Morenz 23 1 3:59:49 130 1:39:15 153 1:22:52 147 3:02:07 115 57:42 236 B: Carol Morenz C: Carol Morenz R: Carol Morenz 139 Massholes Plus a Cali Boy 19 26 4:00:27 149 1:45:05 149 1:21:59 153 3:07:04 93 53:23 98 B: Matt Finn C: Timmy Finn / Ryan Callahan R: Paul Ferguson 140 Darwin Atapuma 12 13 4:00:45 143 1:42:21 121 1:10:52 137 2:53:13 143 1:07:32 135 B: Alec McKinney C: Daniel Brainard R: Riley McKinney 141 Infamous Hickey Brothers 19 27 4:01:04 170 2:04:44 68 1:00:57 151 3:05:41 103 55:23 99 B: Sarah Hickey C: Tim Hickey R: Nathan Hickey 142 Three Lost Cousins 18 2 4:02:00 157 1:52:53 163 1:28:11 163 3:21:04 17 40:56 155 B: Xavier Powell C: Liam Feeley R: Zabion Powell 143 Still Cooking 22 4 4:02:55 117 1:35:27 155 1:23:39 144 2:59:06 133 1:03:49 54 B: Pete Westover C: Pete Westover R: Pete Westover 144 Csanks + Arturo 19 28 4:03:33 156 1:51:23 86 1:03:52 139 2:55:15 148 1:08:18 59 B: Arturo Aguillon C: George Csank / Dan Csank R: Jacquelyn Laudon 145 Third times a charm 04 6 4:04:56 127 1:38:17 131 1:12:37 132 2:50:54 161 1:14:02 40 B: Cameron Hastie C: Tammie Jervas / Kim Lopez R: Loretta Tenuta 146 Limited abilities 09 11 4:05:48 159 1:54:06 154 1:23:09 159 3:17:15 70 48:33 308 B: Michael LaFreniere C: Michael LaFreniere R: Michael LaFreniere 147 Berkshire Moms Run This Race 04 7 4:07:04 132 1:40:53 146 1:17:59 143 2:58:52 147 1:08:12 143 B: Mary Daire C: Holly Soules / Eileen Eirardy R: Bonnie Errichetto 148 West by Northeast 12 14 4:08:50 93 1:28:15 150 1:22:15 130 2:50:30 166 1:18:20 229 B: Sam Westover C: ---- R: Heather Hume 149 Marshaway 18 3 4:09:31 169 2:03:09 137 1:14:35 161 3:17:44 81 51:47 69 B: Jaclyn Hathaway C: Miles Marshall R: Miles Marshall 150 Wheres the FINISH - WTF 04 8 4:11:57 158 1:53:15 162 1:27:45 162 3:21:00 76 50:57 348 B: Susie Brown C: Paula Gangell-Miller / Heidi Cooper R: jackie McNinch ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 6 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 151 Kwandrie 06 7 4:13:14 151 1:47:53 140 1:15:10 148 3:03:03 154 1:10:11 117 B: William Minifie C: James Pierro R: David Allard 152 Phlegmington 22 5 4:13:47 153 1:50:15 138 1:14:58 150 3:05:13 150 1:08:34 210 B: Jon M Mattis C: Jon M Mattis R: Jon M Mattis 153 Winstanley Wild Women 20 10 4:13:58 109 1:33:17 161 1:27:04 145 3:00:21 160 1:13:37 107 B: Victoria Fiorini C: Jaclyn Stevenson R: Holly Terry 154 Hot Mess from Texas 11 4 4:16:41 144 1:42:23 151 1:22:22 149 3:04:45 159 1:11:56 181 B: Charlie Agar C: Kaye House / Charlie Agar R: Kaye House 155 Team Turtle 01 7 4:17:08 173 2:13:12 87 1:04:06 160 3:17:18 121 59:50 16 B: Elizabeth O-Donnell C: Joseph A. Merola / Allen Spiro R: Jack O-Donnell 156 3 Ladies and a Baby 21 4 4:18:00 168 2:02:34 152 1:22:44 166 3:25:18 88 52:42 145 B: Ben Strauss C: Kate Hocker / Amy Harbison R: Jessica Fried 157 Braffett 15 3 4:18:03 150 1:47:06 147 1:19:10 152 3:06:16 157 1:11:47 221 B: Miles Braffett C: Miles Braffett R: Miles Braffett 158 Hidden Valley Rancher-s 12 15 4:18:30 164 1:58:41 127 1:11:39 154 3:10:20 146 1:08:10 11 B: Melissa Myers C: Kevin Krouson / Fernando Castro R: Frank Gai 159 In Memory of Tony Colucci & Guy Boo 15 4 4:18:53 137 1:41:19 165 1:29:59 155 3:11:18 144 1:07:35 412 B: john colucci C: ---- R: --- 160 Old and in the way 08 7 4:21:50 166 2:00:31 130 1:12:03 156 3:12:34 152 1:09:16 103 B: Glenn Bergman C: Jon Stern / Randy Paul R: Toni Barry 161 Four Cees 19 29 4:23:20 140 1:41:50 142 1:15:29 142 2:57:19 170 1:26:01 53 B: Fred Clark C: Molly Clark / Karen Clark R: Sarah Clark 162 Busted Stuff 10 3 4:23:36 154 1:50:16 123 1:10:55 146 3:01:11 169 1:22:25 25 B: Julie Marcoulier C: ---- R: Linda Pitney 163 Bud's Girl 23 2 4:29:04 161 1:55:16 164 1:28:19 165 3:23:35 140 1:05:29 438 B: Pam Cooper-Vince C: Pam Cooper-Vince R: Pam Cooper-Vince 164 Barry XNZ 22 6 4:29:16 152 1:49:04 159 1:25:20 157 3:14:24 162 1:14:52 212 B: Barry Glading C: Barry Glading R: Barry Glading 165 Iron Woman, Hear Me Roar 16 2 4:45:08 165 1:59:14 156 1:23:43 164 3:22:57 168 1:22:11 220 B: Jenny Gitlitz C: Jenny Gitlitz R: Jenny Gitlitz 166 Bartini 15 5 4:45:10 155 1:50:27 170 1:37:48 168 3:28:15 164 1:16:55 218 B: Leonard Bartini C: Leonard Bartini R: Leonard Bartini 167 Isabelle's boy 22 7 4:48:37 167 2:00:36 160 1:25:59 167 3:26:35 167 1:22:02 437 B: Roger Vince C: Roger Vince R: Roger Vince 168 Team Burdick XVIII 19 30 4:58:53 148 1:44:52 173 1:57:48 171 3:42:40 163 1:16:13 105 B: Shawn Burdick C: Kate Burdick / Amanda Burdick R: Ted Burdick 169 Super Sacco Sisters Seven 19 31 4:59:26 172 2:10:44 166 1:31:26 170 3:42:10 165 1:17:16 39 B: Judi Sacco C: Alycia Sacco-Duquette / Carrie Sacco R: Dianne Sacco 170 Leap The Dips 22 8 5:07:35 171 2:08:02 171 1:51:38 173 3:59:40 145 1:07:55 421 B: John Prusinski C: John Prusinski R: John Prusinski 171 The Old Guy 15 6 5:07:36 163 1:58:15 172 1:57:25 172 3:55:40 158 1:11:56 225 B: Steven Ozer C: Steven Ozer R: Steven Ozer 172 SloppyDad-in-Law 15 7 5:09:34 160 1:55:02 169 1:35:50 169 3:30:52 172 1:38:42 172 B: Mory Brenner C: ---- R: --- 173 Ironhips 22 9 5:18:09 134 1:41:02 167 1:34:05 158 3:15:07 173 2:03:02 460 B: Rob Nielson C: Rob Nielson R: Rob Nielson ********************************************************************************************************************* *********************************************************************************************************************

   

Combined Results (F)     Results by Category (F)     Canoe Final Results (F)     Kayak Final Results (F)    

Paddleboard Results (F) DQ Listing (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates